hałas!!!

Wydawnictwo niezależne. Dystrybucja. Koncerty.
Od 1989r. podkładamy nogi tym, którzy nie chcą o nas słyszeć.
nowości .:. koncerty .:. katalog dystrybucji .:. nasze wydawnictwa .:. mp3
.:. wykonawcy .:. zapowiedzi .:. kontakt
english

... NNNW 145 ...


ostatnia aktualizacja 30.07.2011

ujd

01. Jeskyně (00:42)
02. Kapka (03:49)
03. Propast (05:17)
04. Naviják (05:27)
05. Valounek (04:28)
06. Fascinace (05:24)
07. Stropy (04:31)
08. Úkryt (03:21)
09. Mariana (04:52)
10. Puklinka (04:15)
11. Ukolébavka pro Anezku (01:25)

Papagajuv Hlasatel 2011 - dystrybucja NNNW  (CD - Indies 2010)

usi

1) Bosi (Barefeet)
2) Tenky led (Thin Ice)
3) Kovbojska (Cowboy Song)
4) Oko (Eye)
5) Ticho (Silence)
6) Usi (Ears)
7) Strach (Fear)
8) Pot (Sweat)
9) Reka (River)

Nikt Nic Nie Wie 2011 (CD - Indies 1999)

p

1) Ránoc / Mornight / Ranoc [06:56]
2) Znovu / Over and over / Znowu [02:43]
3) Kouzelník / Magician / Czarodziej [03:27]
4) Bílá hul / Blind man's cane / Biała laska [03:29]
5) Hlína / The soil / Glina [05:06]
6) Vodník / Pond troll / Wodnik [03:12]
7) Ažpak / Mr. Manyana / AżPotem [05:34]
8) Tadyna / Hereona / Tutajna [03:52]
9) Tání / Melting / Topnienie [04:15]
10) Kuželína / Ms. Lazy-bona / Lenistwo [03:16]
11) Málokdo / Hardly anybody / Mało kto [01:08]
12) Todobot / Shoephil / Cośdobutów [03:58]

Nikt Nic Nie Wie 2007 (CD - Indies 1995)>

01. Odczucia płotu
02. Drzazga
03. Ciężar
04. Tran
05. Mgła
06. Lawina
07. Chwila
08. Twarz
09. Godziny
10. Mowa
11. Prąd

Nikt Nic Nie Wie 2004 (CD - Indies 2003)

UŽ JSME DOMA "Jeskyně" LP

czarny winyl LP 39,-

Czesi nie ustają w eksploracji. 7 lat zajęła im ostatnia ekspedycja, której ukoronowaniem jest ten album. Tak jak na pierwszych płytach UJD nie sposób było nie zwrócić uwagi na saksofon jednego z założycieli grupy, tak teraz pokonywaniu korytarzy podziemnej muzyki towarzyszy niespokojny dźwięk trąbki. Wspólnie z czeskim wydawnictwem Papagajuv Hlasatel proponujemy winylową limitowaną wersję płyty.
Do pierwszych 15 egzemplarzy zamówionych za pośrednictwem naszego sklepu dodajemy koncertowy plakat.
Co nieco do odsłuchania tutaj: http://bandzone.cz/uzjsmedoma


UZ JSME DOMA "Uszy - Uši - The Ears" LP

czarny winyl LP 35,-
zielony winyl LP (limit ok. 100szt) 39,-
przezroczysty winyl LP (limit, ok. 50 szt.) 42,-
zielono-przezroczysty winyl LP (marbled, limit, ok. 50 szt.) 42,-


Uzupełnienie dyskografii UJD o wydania winylowe zajęło nam kilka lat. W końcu prezentujemy (moją ulubioną) płytę zespołu, wydaną pierwotnie w 1999 roku.

Na tej płycie aranżacje UJD rozbudowane zostały o pokaźny zestaw instrumentów dętych – bajkowy klimat kompozycji nabrał nowego wymiaru. Co ciekawe, za brzmienie tego krążka odpowiada Daniel Rathbun z kalifornijskiego studia Polymorph , znany raczej miłośnikom o wiele ostrzejszych dźwięków – realizował płyty m.in. His Hero Is Gone, Tragedy, Talk Is Poison, Damad.

Podobnie jak poprzednie winyle UJD, ta płyta również otrzymała staranną oprawę graficzną autorstwa ich nadwornego pana od pędzli – Martina Veliska. Ze względu na format – wydanie mocno różni się od CD (Indies, 1999). Płyta ukaże się na kilku, mniej lub bardziej limitowanych kolorach winylu.

Ciekawy wywiad telewizyjny (TV Wrocław) udzielony po wydaniu płyty.


Przy okazji mamy ograniczoną ilość koszulek damskich i męskich UJD w kilku kolorach i wzorach:

brązowa

zielona

czerwona

biała

stopy


koszulki:

UZ JZME DOMA „Jeskyne” (blue, lady XL - black print)    35,00    
UZ JZME DOMA „Na petadvacet holou” (red, M)    35,00    
UZ JZME DOMA „Na petadvacet holou” (red, S)    35,00    
UZ JZME DOMA „Feet” (red, S)    35,00    
UZ JZME DOMA „Na petadvacet holou” (yellow, S)    35,00    
UZ JZME DOMA „Jeskyne” (green, XXL)    35,00    
UZ JZME DOMA „Jeskyne” (dark blue, XL)    35,00    
UZ JZME DOMA „Jeskyne” (dark red, XL)    35,00    
UZ JZME DOMA „Jeskyne” (white, XL)    35,00    
UZ JZME DOMA „Jeskyne” (brown, L)    35,00UZ JSME DOMA wrócili z trzeciego wyjazdu do Japonii. Tym razem w ramach trasy „Czech Music On The Road“ grali wraz z takimi tuzami czeskiego undergroundu jak PSI VOJACI, MCH BAND oraz tym razem grającym solo Pavlem FAJT.
Tymczasem nakładem Malarie ukazał się zestaw archiwalnych nagrań zespołu FPB, którego kontynuacją są UZ JSME DOMA. Książka oraz potrójny CD zawiera kompletny punkowy wstęp do bajkowej opowieści UJD. Wydanie zdecydowanie kolekcjonerskie (karton, szara tektura, zdjęcia z czasów gdy FPB można było zobaczyć i w Polsce - choćby w Jarocinie 1985) i nakład ponoć ograniczony. Szukaj "Książki skarg i wniosków" w naszym sklepie (FPB „Kniha prani a stiznosti / Wishes and complaints book” 3xCD + book).UZ JSME DOMA "Pohadky ze zapotrebi - Bajki z Potrzeby - Fairytales from Needland"

LP 35,-

Tym razem zapraszamy na smakowitą ucztę w postaci płyty UJD z 1995 roku. Był to pierwszy studyjny album grupy, który nie ukazał się na winylu. Ze względu na czas, jaki upłynął od nagrania płyty zdecydowaliśmy się na specjalny mastering wersji winylowej - za sprawą Rodżera (Clash Studio) "Bajki" nabrały nowego wymiaru. Wydaniu towarzyszy jak zwykle staranna oprawa graficzna wyczarowana przez nadwornego grafika zespołu. Tym samym do nadrobienia zaległości pozostaje płyta "Usi" (1999).

www.myspace.com/uzjsmedoma

www.uzjsmedoma.comUZ JSME DOMA “Tran - Rybi tuk”

LP 35,-

Ten czeski zespół wyrosły z punkowego FPB (Jarocin ‘85!!!) jest wymieniany w jednym szeregu z The Ex, Dog Faced Hermans, Masfel. Niezwykle “czeska” wersja post punka wymieszanego z etno, folkiem, knajpianą balladą z praskiej starówki. Dla tych którzy znają UJD z poprzednich 5 płyt - pozycja obowiązkowa. Dla innych dorzucę jeszcze takie kierunkowskazy: Residents, Skeleton Crew... Płyta z wielkim plakatem zawierającym grafikę nadwornego projektanta zespołu. I teksty po polsku, czesku i angielsku.

Garść informacji:

Zespół UZ JSME DOMA jest coraz wyraźniej obecny na amerykańskiej scenie niezależnej. Od 1993 roku ich przyjmowane z entuzjazmem albumy są obecne na tamtym rynku, a gorąco witany zespół stał się stałym bywalcem tamtejszych klubów. W ubiegłym roku zagrali za oceanem przeszło 80 koncertów. Amerykańscy recenzenci porównywali Czechów do Pere Ubu, Freda Fritha i zespołów z kręgu Rock In Opposition. "Nie ma mowy o wspólnej płaszczyźnie UJD i Rock In Opposition: ideologicznie R.I.O. wyrasta z lewicy, a ta jest Wankowi zupełnie obca. Nie lubi on również improwizacji, która obecnie stanowi o muzyce R.I.O., ceni precyzyjną kompozycję. Wyobraża sobie, że uczestnicy koncertów UJD powinni słuchać muzyki w skupieniu, jakby to była symfonia. Oczywiście nie zawsze to wychodzi i Waniek cieszy się również, gdy ludzie tańczą. Jeśli jakieś zachodnie grupy, z którymi grało UJD, są bliskie grupie, to Dog Faced Hermans, The Ex z Tomem Corą, De Kift".

Rzeczywiście trudno o bliższe muzyczne pokrewieństwo dla UJD niż wspomniane grupy z wiodącej w europejskim undergroundzie holenderskiej sceny postpunkowej. Łączy je podszyty groteską humor i folkowe akcenty piosenek. Czesi podobnie do nich - zachowując konkret, dynamikę i spontaniczność punka zawierają je w złożonej, pełnej zmian tempa, nagłych zwrotów i załamań "zakręconej" formie. Tyle, że UJD gra melodyjniej, liryczniej, eksponuje wielogłosowe partie wokalne. W motywach melodycznych i charakterystycznych zaśpiewach odzywają się echa morawskiego folkloru.

Už Jsme Doma jest jednym z najoryginalniejszych czeskich zespołów. Nie podąża utartymi ścieżkami, ze swoją charakterystyczną ekspresją, nie mieszczącą się w gatunkowych szufladkach ani muzycznych formach, zdobył powszechne uznanie dla swoich niespodziewanych zmian rytmu i melodii oraz dla ukazywania swych słowiańskich korzeni. Koncerty zespołu, tryskające energią, były sukcesem około 500 razy w Czechach, 200 w całej Europie i 100 w U.S.A., Meksyku i Kanadzie.

(22.01.2007)


Strona zespołu:

www.uzjsmedoma.com

Z tej strony pochodzi poniższy fragment wywiadu, jaki z liderem zespołu Mirkiem Wankiem, przeprowadził Robert Zverina dla "Matte Magazine":

MATTE: Jakie idee przyświecają albumowi "Rybi tuk"?

WANEK: W tym kraju, tran był (w USA jak sądzę równieź) symbolem czegoś wstrętnego, czym karmiono dzieci, bo ktoś, gdzieś, kiedyś stwierdził "To jest zdrowe." Nie ma znaczenia, czy to prawda, czy tego chcą, czy to lubią. Czymże innym jest edukacja, czymże innym jest religia, polityka, ideologia, moda, reklamy i zwyczaje? Wiele z nich jest ludziom przydatnych, ale możne ich wszystkich nadużywać, a to zależy od tego kto edukuje, jest politykiem, historykiem, księdzem czy sędzią. Ludzie mają skłonności do bezmyślnej wiary we wszystko - oto rezultat tysiąca lat religijnej presji, wiara bez cienia wątpliwości. Zwłaszcza obecnie, w erze informacji. Kiedy każdego dnia otrzymujesz miliony informacji, kiedy każda gazeta pisze o tysiącach rzeczy, niemal nie ma możliwości zweryfikowania prawdy. Nawet jeśli zadasz sobie ten trud, nazajutrz jest to już nieważne, bo napływają nowe informacje i dzisiejsze wątpliwości nikogo nie interesują. Co mogą zrobić ludzie poza wiarą w to co czytają? Moje przesłanie to: "Nie bądź stadną owcą."
Recenzja płyty UZ JSME DOMA "Usi" (Mać Pariadka)

Dawno temu w Jarocku wystąpił czeski zespół punkowy FPB. Był rok 85 - na małej scenie Abaddon, Karcer, na dużej Moskwa, Rejestracja. Czesi trochę odstawali od dość ostrego image naszych załogantów - grający na gitarze wokalista w klapkach i przepoconej podkoszulce, z rozwiniętym mięśniem piwnym - za to grali bardzo elegancko. Kiedy 5 lat później zaczęły ukazywać się u naszych południowych sąsiadów niezależnie wydane płyty, jedną z ciekawszych pozycji był debiut nowego zespołu Miroslava Wanka - tego w klapkach. Już Jesteśmy w Domu nagrali od tego czasu 5 kolejnych albumów, wpadli w ucho najpierw Dog Faced Hermans, potem The Ex, zagrali kilka tras w USA, ba - dotarli nawet do Polski... Dwie wymienione formacje sugerują jakie są rejony muzycznych poszukiwań Czechów - zakręcone, połamane rytmicznie etno punkowe ballady o baśniowym klimacie, że tak powiem. Nie jest to jednak "czeska wersja" żadnej z wymienionych kapel - ta "skupina" wyznacza nowe jakości w muzyce, podobnie jak węgierski Masfel. W jednym kawałku potrafią połączyć w niepowtarzalny sposób punkowe riffy, jazzowe improwizacje, łamańce w stylu Victims Family, wciągającą rytmikę znaną z dokonań Nomeansno, wokalizy i chórki na wiele głosów, oraz klasyczne ozdobniki - a wszystko i tak trzyma się tego etno - awangardowego tła. Na tej płycie zespołowi towarzyszą goście, uzupełniający instrumentarium o "lesni roh, trubku, akordeon, pozoun, fagot a tubu" - bardzo piękne przestrzenie pojawiają się dzięki tym dęciakom. Całość dopracowana również graficznie za sprawą malującego członka zespołu - Martina Veliška (nie mylić z Martinem z Malarie!) - dzięki temu koleżce okładek płyt UJD nie da się nie rozpoznać. I jeszcze ciekawostka - producentem płyty jest niejaki Daniel Rathbun, o którego drygu do pokręteł i suwaków wspominałem dotychczas rozpływając się nad płytami His Hero Is Gone, Talk Is Poison, Creeps On Candy. Niespodzianka. I kolejny dowód na to, że świat ma więcej kolorów niż większość z nas wyobraźni. Warto poszukać tej płyty (co nie będzie łatwe), wszak "uši jsou tunely do duše".

( "Mać Pariadka")nowości .:. koncerty .:. katalog dystrybucji .:. nasze wydawnictwa .:. mp3
.:. wykonawcy .:. zapowiedzi .:. kontakt .:. english version

Wydawnictwo niezależne. Dystrybucja. Koncerty.
Od 1989r. podkładamy nogi tym, którzy nie chcą o nas słyszeć.

[ NIKT NIC NIE WIE ]
[ PO BOX 53; 34-400 NOWY TARG ]
[ POLAND ]